NAVAL GENERAL SERVICE MEDAL WITH SYRIA CLASP TO REAR-ADMIRAL S.H. HENDERSON, R.N.

** NEW ** Naval General Service Medal with Syria clasp to S.H. Henderson, Midshipman, in velvet-lined Victorian case.
No image set
NOW£2,500.00
No image set
No image set
No image set
No image set
No image set
Description

Samuel Hood Henderson born in 1823 in Hasbridge, Ringwood, Hampshire, the son of Lieutenant-Colonel Sir Edmund Yeamans Walcott Henderson K.C.B., an officer in the British Army who was Comptroller-General of Convicts in Western Australia from 1850 to 1863, Home Office Surveyor-General of Prisons from 1863 to 1869, Commissioner of Police of the Metropolis, and head of the London Metropolitan Police from 1869 to 1886. Samuel entered the Royal Navy in 1835 and ws appointed to H.M.S. Edinburgh on the South American Station and advanced to Midshipman Ordinary on 2 Apr 1839. "Edinburgh" proceeded to the Mediterranean and took part in the bombardment of the St. Jean D'Acre fortress of Syria on 3 Nov 1840.

Henderson was promoted Lieutenant on 26 June 1846, joining the crew of H.M.S. Canopus and Commander on 10 Oct 1855, in command of "Arrow" in the Mediterranean and "Megaera" from 2 Apr 1860 to 25 Mar 1863. Promoted on 25 Mar 1863, Henderson was Captain of "Urgent" from 22 July to 13 Jan 1871, retirin as Rear-Admiral in 1878, having married Margaret Madeline Le Geyt in Jersey on 27 Apr 1864, dying on 23 Sep 1882.