quality-war-antiques
war-antiques-history
customer-support-war-and-son

WWII A.F.C. GROUP OF 6 MEDALS TO SPITFIRE PILOT, ACT. WG. CDR. G.W. CORY, R.A.F. (1 KILL, 1 PROBABLE, 4 DAMAGED DURING BATTLE OF BRITAIN)

** NEW ** The stirring and legendary Battle of Britain 41 Squadron Spitfire Pilot's gallantry group, log books and photographs, consisting of: Air Force Cross George V with reverse dated 1944; 1939-45 Star with Battle of Britain clasp; Air Crew Europe Star; WWII Defence Medal; WWII War Medal; General Service Medal with Palestine 1945-48 clasp to Act. Wg. Cdr. G.W. Cory, R.A.F.; 4 Pilot's Flying Log Books covering complete service from 8 Mar 1938 to 30 Apr 1963 and further accompanied by Cory's original photographs including a double-sided scrapbook of photographs covering his time with 41 Squadron during the Battle of Britain.
Price:
£15,000.00
Description
Cory's Battle of Britain record:
5 Sep 1940, morning sortie: "Force landed Hornchurch - slightly wounded - rudder shot away due to enemy action."
7 Sep 1940, morning sortie: " Forced landing due to cannon shell breaking up tail unit."
7 Sep 1940, afternoon sortie: "Damaged a Dornier 215 and an Me. 109."
9 Sep 1940: "Ju88  Confirmed Destroyed - then forced down in the vicinity of Horsham."
23 Sep 1940: "Me. 109 probably destroyed."
25 Oct 1940: "2 x 109's damaged."
 
A.F.C. Gazetted 1 Jan 1944: "Squadron Leader Cory has served at No. 2 Flying Instructors School since April, 1942, first as a flying instructor, later as flight commander and now as assistant chief flying instructor. Throughout, his work has been characterised by thoroughness and efficiency and he has always performed his duties in a highly satisfactory manner."
 
Wing Commander Guy Webster Cory, A.F.C., was born on 2 Sep 1916 in Stow-on-the-Wold, Gloucestershire and entered the R.A.F. on a short service commission in March 1938, training at No.10 E. & R.F.T.S., Yatesbury, and No.11 F.T.S., Shawbury. In Dec 1938, he joined No. 41 Squadron equipped with Spitfires, and served with them during the Battle of Britain until 30 Dec 1940.  In Jan 1941, Cory was posted to the Central Flying School, Upavon for an instructor's course, after which he was posted to 6 Flying Training School, Little Rissington as a flying instructor. Cory then graduated from the Empire Central Flying School No. 7 course 12 April 1944 and sealed the parchment from the Empire Central Flying School certificate into his 3rd log book. In Dec 1944 and Jan 1945 he attended the United States of America’s Central Flying School at Randolph Field, Texas. Following this, Cory attended the R.A.F. Staff College, Haifa from Aug 1945 to Feb 1946 and then the Air Division ACA Vienna and Air HQ Italy.  He was part of the R.A.F.’s delegation to Greece from Mar to Dec 1947 and during this time qualified for his G.S.M. with Palestine 1945 48 bar. From 1948 to 1949 he served with the Oxford University Air Squadron and from 20 Nov 1950 to Dec 1952 he served as Commanding Officer 612 (County of Aberdeen) Royal Auxiliary Air Force Squadron. From Jan 1952 he served as Admin Officer at Kai Tak, Hong Kong and retired from the RAF in 1956. civilian instructor to Royal Navy cadets, Roxborough Airfield, Plymouth from 1961 until April 1963. Wing Commander Cory died on 20 June 1981 having flown a total of 3179 hours.
 
new-item

Cards we accept

cards-warandson

War Medals

Militaria

14 Drapers Lane, Leominster,
Herefordshire,
HR6 8ND

07714 631 313
01568 616 414